Kas investeerida taristusse tuhandeid eurosid või saab paremini?

Autor: Heino PermPilw.io müügijuht. 

Aastaid tagasi seisin silmitsi olukorraga, kus mul tuli välja arendada IT lahendus. Esmane eesmärk oli vähendada ja eemaldada seisakud töötajate igapäevatöös.

Masinaehituse valdkonnas, kus sel hetkel arenduse ja müügiga tegelesin, kasutati NASi (võrgus asetsev kõvaketas, kuhu kõik töötajad läbi sisevõrgu vastavalt oma õigustele ligi pääsevad). Lahendus ei olnud pädev, vähendas meie töötajate töökiirust, tekitas pidevaid seisakuid ning kõigetipuks polnud ma kunagi kindel, kaua need kettad sellise lahendusega vastu peavad. Mis juhtub siis, kui üks ketastest hävib ning andmed kaovad? Aeg-ajalt tegime suvalistele välistele ketastele varukoopiaid, kuid kui nendelt peab taastama, siis on see päevi kestev seisak. Lisaks pole ma kunagi kindel, kas taastamisel minu andmed alles jäävad.

“Meid tabas paras shokk, kui saime teada, mida kõige lihtsam, kuid “enam vähem” lahendus investeeringuna tähendab.”

Asusime asja uurima. Kutsusime külla endale kõiksugu tuntud pakkujaid, kes suure hurraaga meile kohe seda kõikse vingemat lahendust välja pakkuma hakkasid. Me soov ja vajadus oli kõige lihtsama lahenduse järele. Midagi, mis lahendab meie vajadused ning me teame, et see on alati korras ja töötab. Samas, et me ei oleks silmitsi enam muredega, millega seisime silmitsi varasemalt.

See mis vastuseks saime, oli meile paras shokk. Et soetada endale kõige lihtsam IT taristu lahendus koos võrguseadme, serveri ja akuga(UPS), pead sa käima välja üle kümne tuhande euro. Kusjuures lootma, et need seadmed peavad vastu (keskmine eluiga serveril 4-5 aastat). Lisaks palvetama, et äri pidevalt samas tempos liigub, sest kui sul oli vaja rohkemat või midagi hävis, pidid uuesti investeerima. Kui vajasid vähemat, ei saanud sa oma kulusid enam vähendada.
Arvasime, et ka pilve ei saa me oma faile panna, sest pilv ei ole ehk turvaline (pidasin tookord pilve dropbox-iks) ning see on meie vajaduste jaoks kole aeglane! Samuti kartsime teha koostööd suurte tegijatega, sest olime juba varasemalt saanud näha kui “tore” on tänapäeva gigantide kasutajatugi. Päevad ei ole vennad, aga meie puhul oli see iga kord paras peavalu või jäime lihtsalt abita ning pusisime ise.

“Tegime siiski investeeringu. Arvasime, et nii asjad käivadki ning paremini ei saa.”

See otsus ei tulnud kergekäeliselt, kuid siiski tegime investeeringu. Nuta või naera, panime üle kümne tuhande euro magama, arvates ise sellel hetkel, et olime teinud parima võimaliku otsuse. Mees tuli kohale, pani seadmed püsti, teenindus oli super.

Millega me ei arvestanud, oli fakt, et tegelikkuses ei osanud keegi peale minu uuele süsteemile ligi minna. Rääkimata töötajate lisamisest, ligipääsude haldamisest, lihtsate uuenduste tegemisest või masina taaskäivitamisest. Kusjuures veebileht oli meil endiselt kolmanda osapoole käes, koos limiteeritud meilimahtude ning muude sääraste toredustega. Nii sai minust samal päeval ka poole-kohaga IT spetsialist. Arvasime, et tegemist oli ühekordse investeeringuga, kuid koheselt lisandusid sinna minu töötunnid ja operatiivsed kulud.

“Läksin tööle pilw.io-sse ning minule avardus uus maailm.”

Mõned aastad peale serverite soetamist ja nendega töötamist soovisin minna edasi oma unistuste rada ning asuda tööle IT ettevõttes – vahetasin töökohta. Minu järgmiseks väljakutseks saigi Eesti ettevõte, Pilw.io (Astrec Data OÜ).

Juhtus kaks asja. Esiteks, hariti mind. Pilw.io pilveteenused on ühed turvalisemad ning töökindlamad lahendused turul. See ei ole “dropbox” vaid täiesti automatiseeritud pilveplatvorm ning kiirused ei ole probleem kui lahendus on korrektselt teostatud. Selleks on vaja lihtsalt nõustajateks kompetentseid inimesi ning seda Pilw.io meeskond on.

Teiseks, mõni aeg hiljem kui oli hinge kinni hoitud, hakkasid juhtuma minu endises ametikohas “IT mured” milleks tuli maksta spetsialistile, et tema need korda teeks. Tuli pikaajalisem elektrikatkestus ning server ei tööta, kuidas tööle panna? Kuidas töötajaid lisada/kustutada? Kuidas see varundamine töötaski? Litsensid? Meilid? Veebileht? Jne.. Teen tänaseni natukene vabast ajast neid asju, sest ettevõte on mulle südamelähedane.

“Ettevõttel ei ole otstarbeline omada oma IT taristut, kui nad ei tegele millegagi, mis seaduslikult nõuab neilt oma infrastruktuuri omamist või neil puudub hea ligipääs internetile.”

Kokkuvõttes sain targemaks ning tarkusega kaasnes ka kalkulatsioon, mis siis kui oleksin teinud teisiti. Kui oleksin olnud targem. Tuli välja, et minu vajaduse katab pilw.io keskkond ca 100 eurose kuluga kuus. Samal ajal oma seadmetesse investeeritult tuli minu kuu kuluks 160+ eurot. Tuleb tunnistada, et minu arvamus ja enesekindlus endast tähendas kokkuvõttes ettevõttele ~4000 eurot kooliraha.

“Üks asi on investeering taristusse. Siis kaasneb ka selle haldamine, selle majandamine, kommunaalkulud, parandamine ning planeerimine.”

Kool veel ei lõppenud. Näen kui piinarikas on tellida endale kontorisse spetsialisti, kui samal ajal saaksin olla “pilves”. Mitte muretseda oma taristu küsimuste pärast vaid enamus haldusküsimusi läbi võrgu, turvaliste kanalite kaudu ära lahendada.

Hoida kokku nii aega kui ka raha. Oma taristusse investeerimisel tuleb väga täpselt planeerida nähes minimaalselt 5 aastat ette. Pilw.io puhul pole see vajalik, sest kogu platvorm on automaatselt skaleeruv ning tasumine toimub kasutuse põhiselt.

Samuti on pilwe andmekeskused palju paremini teostatud: seadmed on duubeldatud; vähemalt 3 võrguoperaatorit kes ühendust pakuvad; tasemel (gaas) kustutussüsteemid; diisel generaatorid katkematu teenuse tagamiseks. Kui oma kontoris IT hooldustööde ajal tuleb ette tööseisakuid siis Pilw.io puhul tehakse enamus töid tänu läbimõeldud taristule märkamatult või antakse sellest aegsasti teada. Eks neid erinevusi võib veelgi tuua.

Loodan, et minu kogemuste jagamisest on Sulle, kui lugejale kasu ning vähemalt on Sinul võimalik paremaid otsuseid vastu võtta. Mina katsun olla olemas ning alati kättesaadav. Kui Sul on küsimusi, mõtteid või soovid nõu – räägime.

Soovin kõike paremat! Heino.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Related News