Neobank Monese – Pilw.io pakub meile maailmatasemel andmelahendust

Maailma esimeseks globaalseks pangaks saada (t)ihkav Monese liigutab andmetega mägesid ning ehitab võimast üleilmset äri. Rohkem kui miljon klienti, kokku umbes 30 riigis liigutavad oma Monese kontodel aastas üle 3 mld USD. Tähelepanuväärne on sealjuures, et 75% sellest 3 mld moodustavad inimeste palgamaksed. Samuti see, et ettevõtte kasvab tempos 3000 uut liitumist/inimest päevas.

Monese tehnoloogiapealik Jonas Kiiver, kes on olnud ettevõttes esimesest päevast alates ning juhatab Tallinna, Londoni ja Lissaboni kontorite arendustegevust (Tallinn on Monese arendustegevuse keskus, kus on kõige suurem tiim ning töötab kõige rohkem inimesi, kokku rohkem kui 30 eri rahvusest), on õige inimene rääkima andmete tähtsusest, nendega ümberkäimisest, hoidmisest, kaitsmisest ja salvestamisest pilve. Samuti sellest, miks otsustas Monese pilw.io kasuks ja kuidas eestlaste loodud ja arendatav pilvetehnoloogia platvorm tagab rahuliku une, mis iganes Amazonis (Amazon Web Services – AWS) jooksutatavate/ elavate andmetega ka ei juhtuks.

“Andmed on Monese süda,” ütleb Jonas. “Kõik meie otsused tehakse andmete pealt. Selleks, et teha häid otsuseid, on vaja koguda õigeid andmeid, õigel ajal ja õigesse kohta. Korrektne ja korras data-set on kõige alus, et otsuste tegemine oleks kiire ning oleks võimalik kasutada erinevaid mudeleid, andmeid modelleerida, teha masinõpet (Machine Learning) jne. Sa võid teha nii head andmeanalüüsi kui tahad, aga kui andmed on kehvad, siis selle pealt midagi asjalikku välja ei loe. Meie jaoks on data A & O ning kõik saab sellest alguse. Meil on hetkeseisuga 30-40 andembaasi ning see arv kasvab pidevalt. Nädalas tuleb juurde 2-3 tükki. Kõik need andmebaasid on vaja omavahel kokku tõmmata, samuti arhiveerida, back-up’ida. Ilma korralike andmeteta poleks meil ka äri,” võtab Jonas pika jutu kokku.

Andmed on üks asi, sama oluline on nende andmete hoidmine kindlas kohas ja sulle lähedal. “Sa ei saa usaldada ainult ühte partnerit,” ütleb Jonas. Monese kasutab pilw.io loodud andmesalvestusplatvormi (S3) enda back-up’ina, täpsemalt: off-site data backup’ina. “Me elame Amazonis, aga kunagi ei tea, mis seal AWS-is juhtuda võib. pilw.io on meie tagavaralahendus, juhul kui meil tekib vajadus, saame sealt oma asjad kiiresti kätte ja äriga jätkata,” selgitab ta.

pilw.io andmesalvestusplatvormi kiituseks ütleb Jonas seda, et kliendina saad sa põhimõtteliselt samasuguse lähenemisega teenust nagu Amazon S3 kasutades. “Tehnoloogilisel taustal vahet pole. Kõike on väga lihtne enda süsteemi integeerida ja kiiresti oma andmelahendusena kasutada.”

pilw.io pakub Amazoni tasemel andmelahendust, kinnitab Jonas. “See on off-site ja ei istu kuskil Frankfurdis või Iirimaal, vaid on reaalselt Eestis, kus on pilw.io datakeskused ja kus pakutakse andmemajutuslahendust.” Tegelikult pakuvad nad ka hostingulahendust – sa võid kogu oma süsteemi seal joosta, jätkab Jonas ning lisab, et Monese puhul kuskil Eesti datakeskuses asjade jooksmine oleks natukene keeruline, sest neil on väga suur kasutajanõudlus ja hästi palju kasutajaid korraga peal. “Küll aga on plaanis teha koostöös pilw.io-ga Monese back-up sait. Kui meil Amazoniga midagi juhtub, siis meil on täiesti iseseisev ja sõltumatu võrk, kus lahendus jooksmas. Kus ja mida me täpsemalt majutame – sellega hetkel tegeleme,” tõi Jonas näiteks.

Küsimused ja vastused:

Milleks kasutab Monese pilw.io andmemajutust?

Off-site backup ja kogu Monese andmebaaside backup on pilw.io platvormil. Igapäevaselt teeme andmebaasi backupi sinna, päeva vanune seis on meil seal alati olemas ning võtta.  

Mis kasu saab sellest koostööst Monese?

Meie saame öösel magada. Pluss teadmine, et su andmed on kaitstud, need on kindlas kohas ja sulle lähedal – Eestis! Need ei ole kuskil mere taga ning sellises staatuses, kus sa ei tea kunagi, kas üldse ja kuidas sa neile ligi pääsed ning kellega üldse jutule saad … See, et pilw.io on siinsamas kodus, on väga suur eelis. Helistad ja saad alati kiiresti abi. Rahulik uni on see, mis saame.

Miks valisite ja otsustasite pilw.io teenuse kasuks?

Meid seob pikk ajalugu, olime pilw.io platvormi algsed testijad. Aga ennekõike sobilik hinnastus ning platvormi pakutav support (tugi) – seda on olnud meeldivalt palju asjade ülesseadmisel.

Samamoodi see, et pilw.io on kodule lähedal – päeva lõpuks on ka tore ja oluline teada, kus andmed päriselt istuvad, asuvad. Tavaliselt hoitakse neid jumal teab kus ja keegi päris täpselt ei tea.

Alternatiiv oleks olnud teised suured pilvepakkujad nagu Microsoft Azure ning Google Cloud. Kaalusime ka neid, aga nende hinnastus ei olnud mõistlik – me oleksime pidanud samasuguse teenuse eest maksma väga palju rohkem.

Lisaks soov maailmatasemel lahendust ise järgi proovida. Väga laheda platvormi on pilw.io ehitanud, potentsiaali on palju! Kindlasti teeme veel asju koos. 

Millised on pilw.io eelised teiste pilväri platvormidega võrreldes?

Kiirus ja mugavus. Hea ning läbipaistev hind. Rahulik uni.

Kas on tulnud ette ja milline on olnud kogemus AWS supportiga suhtlemisel?

On ikka. Rohkem ei taha. Esiteks maksad selle eest jube palju ja teiseks kulub igavesti palju aega asjade selgitamiseks, arutamiseks, tegemiseks.

Kui Monese põhiklientuur oleks kuskil siin meie kandis, siis kindlasti kasutaksime pilw.io platvormi põhipakkujana. Kuna meie põhikliendid on hetkel Lääne-Euroopa ja Inglismaa, siis me istume lihtsalt Inglismaa lähedal datakeskuses.

Kuidas olete pilw.io teenusega rahul?

Ei oska kurta, viis pluss! Kui midagi pole toiminud, oleme alati asjad kiiresti korda saanud. Kui mingeid lisaarendusi on vaja olnud, oleme samuti kohe abi saanud. Meeldib suhtumine “mis te tahate ja me ehitame”. Ei ole nii, et “ei saa” või et “roadmap on neli aasta pikk …”

Millega rahul ei ole?

Mingi hetk oli meil probleem andmemahtudega, aga siis tegime toru jämedamaks ja lahendasime olukorra kiiresti ära. Põhjus oli selles, et meie enda mahud kasvasid nii hüppeliselt ja me ei osanud sellist kasvu ja tempot ette näha. Monese andmemahud kasvavad pidevalt – koguaeg toodame erinevaid teenuseid juurde.

Ainus apsakas, mis seni olnud.

Miks eelistada pilveäri maailmavägevate kõrval pilw.io loodud platvormi?

Hästi palju sõltub ärist. Mis on valitud ärimudel, mis teha tahetakse.

Kui sa oled väga turvatundlik ja teed high security asja, siis tuleb privaatpilv tagasi. Paratamatult kõiki asju sa sinna suurde pilve ei taha panna. Ma näen, et pilw.io üks eelis ongi see, et sa saad teha hübriidlahendusi, sul on suur pilv ja sul on privaatpilv ja sa saad hoida vastavalt turva-levelile enda datat ja enda süsteeme erinevates pilvedes.Kui pilw.io jätkab sarnast liidestust Amazoniga, siis on see seamless integration süsteem. Sa põhimõtteliselt ei pea väga palju pead vaevama – see, mis töötab Amazonis, töötab ka pilw.io-s sarnaselt. See on väga suur pluss, ja sa saad väga lihtsasti oma turvavõtmed ümber kolida. Potentsiaali on väga palju.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Related News